Browar Störtebeker

Browar w Stralsund istnieje od 1872. Piwa Stortebeker są bardzo popularne w swoim regionie. Störtebeker Braumanufaktur może poszczycić się nagrodami na Beer World Cup oraz na European Beer Star. Browar warzy piwa w wielu stylach od ciemnych lagerów, poprzez tradycyjne niemieckie pszenice i kellerbiery, do piw żytnich, porterów, piw smakowych czy też chmielonych po amerykańsku Ale.

Stortebeker  Pilsner – przyjemna, długo utrzymująca się goryczka, skontrowana lekkim słodowym akcentem, piwo o przejrzystej złotej barwie i stonowanym aromacie, nawiązujące do klasycznego lagera. alk. 4,9% obj.

Stortebeker  Atlantik-Ale- Jasne, piwo górnej fermentacji, w style Ale. świetne, aromatyczne i stosunkowo delikatne piwo o cytrusowym charakterze, ze średnią goryczką.

Odmiany chmielu: Tradition, Perle, Cascade, Amarillo, Citra uwydatniają wyraźny zapach i smak z nutami cytryny, grejpfruta, melona oraz ziół.

Słody: monachijski, pilznerski, pszeniczny oraz „distilling”. Kolor słomkowy, żółty. Pozostawia bogatą pianę. Orzeźwiające. alk. 5,1%obj

Stortebeker  Bernstein- Weizen –  Słody – pszeniczny i karmelowy nadają piwu mocny, bursztynowy kolor. W aromacie, chmiel Smaragd uwydatnia subtelną nutę czerwonych owoców obok mocnego, typowego dla Hefeweizena aromatu bananowego. Dość wysokie wysycenie sprawia że piwo jest pijalne i orzeźwiające. W tle pojawia się subtelna kwasowość i umiarkowana goryczka, alk. 5,3% obj.

Stortebeker Glüh –  kompozycja czarnego bzu i przypraw korzennych. W aromacie lekko wiśniowy-winny. W smaku wyraźna wiśnia, słodkie z delikatną goryczką na koniec.  Piwo idealne do grzańca, alk. 5% obj.

Stortebeker Hanse Porter- piwo o silnym kolorze mahoniu, brązowo orzechowej pianie i słodowo-słodkim charakterze. To typowy porter bałtycki – naturalny, dolnej fermentacji, hanzeatycki. Zalecana temperatura serwowania 16°C.

Użyta maltoza, palone i karmelowe słody nadają piwu kolor mahoniu, posmak opiekanego marshmallow, słodkich migdałów, kawy i karmelu. Subtelne użycie tradycyjnych odmian chmielu pozwala podkreślić słodki charakter piwa.alk. 4% obj.

Stortebeker  Keller- pełnia słodowego smaku dopełniona akcentami orzechowymi o niezwykle aksamitnym charakterze i sporej ziołowej goryczce, słodowe, ziemiste, lekko kwaskowe. Jasnozłote, mętnawe piwo z niezbyt obfitą pianą i ziemistym aromatem. alk. 4,8% obj.

Stortebeker  Roggen Weizen- Piwo pszeniczne, w którym znaleźć można wszystko czego od tego typu piw się oczekuje. Piękny bursztynowy kolor, obfita kremowa piana w kolorze białym o kremowej konsystencji. Zapach bananowy z goździkami na drugim planie. W smaku początkowo banany i delikatna goryczka, do tego cytrusy i goździki w tle. Drożdże bardzo delikatne dopełniają ten smak. alk. 5,4% obj.

Stortebeker  Stark Bier – Historyczne piwo, którego pierwsze receptury odleziono już z 1350 roku w północnej części Niemiec. Niemiecki styl Starkbier ma oryginalną zawartość brzeczki w wysokości 18% i powyżej. Wielokrotnie nagradzany Störtebeker Stark-bier zapracował na swe miano ze względu na głęboki czarny kolor, delikatną cierpkość i charakterystyczny aromat ciemnej czekolady i kawy. Z 7,5% obj. alkoholu kultywuje północnoniemiecką tradycję regionalną. Jest to naturalne mocne piwo dolnej fermentacji o brzeczce 18%. Zalecana temperatura serwowania 20°C. alk. 7,5% obj.

Browar Schneider

Browar Schneider jest znany na całym świecie z produkcji doskonałych piw pszenicznych. Czego dowodem są regularnie otrzymywane nagrody. Ufundowany w 1872 roku browar ma ciekawą lokalizację, mieści się mianowicie w najstarszym budynku browaru pszenicznego w Bawarii, wybudowanym w 1607 roku przez księcia Maksymiliana I. Firma jest od założenia w rękach tej samej rodziny i wypuszcza rocznie na rynek koło 300 000 hektolitrów piwa.

Schneider Tap 1, Jest to piwo w stylu Hefeweizen, warzone od roku 1994. Uwarzone ze słodem jęczmiennym 40% i słodem pszenicznym 60%. Doprawione chmielami: Hellertauer Tradition i Saphir. Barwa złota, mocno zmętniona. Piana śnieżnobiała, wysoka, zbita i czapowata. Głównie drobno pęcherzykowa, po dłuższym czasie opada do zwartej warstwy i obfitej obwódki. Ładnie zdobi ścianki. Zapach średnio intensywny, głównie goździkowy z drożdżowymi akcentami, plus minimalny aromat bananowy. W smaku lekko kwaskowy słód pszeniczny, następnie ujawniająca się łagodna goryczka z goździkowo-przyprawowym posmakiem. Na finiszu delikatna słodkość bananowo-kwiatowa. Wysycenie średnio-wysokie. alk. 5,2% obj.

Schneider Tap 2, Jest to piwo pszeniczne warzone od 1990 roku. Jak każdy Kristall, nie posiada charakterystycznego dla piw pszenicznych osadu drożdżowego. Uwarzone z chmielami: Cascade, Hellertauer Magnum, Hellertauer Saphir. Słody: po 50% słodu pszenicznego i jęczmiennego, z regionu Kelheim. Posiada jasno-złotą, idealnie klarowną barwę. Piana biała, wysoka przy nalewaniu. Składa się z drobnych i średnich pęcherzy, utrzymuje się dość długo. Pod koniec obecna w postaci zwartej, niskiej warstwy. Ładnie zdobi szkło. Aromat intensywny, pszenica o mocno bananowo-drożdżowym zabarwieniu, w mniejszym stopniu wyczuwalna kolendra. W smaku dominuje również pszenica z bananową lekkością, łagodną słodkością i kwaskiem na finiszu. Delikatnie wyczuwalne też nuty przypraw i ziołowe. Solidnie nasycone dwutlenkiem węgla. alk. 5,3% obj.

Schneider Tap 4, Pierwszy raz zostalo uwarzone w roku 1916 z przeznaczeniem na Oktoberfest. W tym celu produkowano je aż do 1944 roku. Produkcję przerwano z powodu zniszczenia browaru w Monachium, Weisse Brauhaus im Tal, który je warzył. Wtedy też piwo to występowało pod inną nazwą: Georg Schneiders Wiesen Edel-Weisse. Współcześnie pod tym szyldem się je eksportuje. Piwo ponownie zagościło na rynku w 1999 roku. Skład: woda, słód pszeniczny 50%, słód jęczmienny 50%; chmiele: Hallertauer Tradition, Cascade; drożdże. alk. 6,2% obj.

Schneider Tap 5, koźlak pszeniczny, Chmielony amerykańskimi chmielami, koźlak z wyraźną ziołową goryczką i akcentami bananowymi. Weizendoppelbock od Schneider Weisse to świetne piwo. Chmielowość idealnie komponuje się z pszenicznym piwem. Jest dobrze ułożone, a alkohol dodaje wyrazu i dopełnia piwo. alk. 8,2% obj.

Schneider Tap 6 Weizenbock, koźlak pszeniczny (podwójny). W znakomity sposób łączy cechy piwa pszenicznego i koźlaka. Jest bogate, rozgrzewające, ale też bardzo pijalne jak na swoją moc. Choć nie jest to piwo powszechnie dostępne i tanie, to warto na nie zapolować. Smak: idealnie zbalansowany pomiędzy słodowością i typową dla piw pszenicznych kwaskowatością. Smak słodu ma charakter delikatnie opiekany, a oprócz niego czuć sporo słodkich owoców (dojrzałych wczesnych śliwek). Goryczka jest wyraźna i stosunkowo wysoka jak na pszenicę, aczkolwiek nadal w niskim zakresie. Jest moim zdaniem bardzo dobrze dobrana do ciężaru piwa. Alkohol jest idealnie zamaskowany. Dopiero po przełknięciu czuć jak miło rozgrzewa przełyk

Schneider Tap 7, Jest to piwo pszeniczne, warzone według oryginalnej receptury założyciela browaru z 1872 roku. Uwarzone z chmielami: Hallertauer Tradition i Magnum, oraz słodami: 60% pszenicznego i 40% jęczmiennego, oba z powiatu Kelheim. Barwa bursztynowa, mętna. Piana biała, drobnoziarnista, gęsta i zwarta. Po pewnym czasie pozostaje w postaci wysepek i obwódki. Wysokość około 2 centymetrów. Solidnie barwi szkło. Barwa bursztynowa, mętna. Aromat charakterystyczny dla gatunku, kwiatowy z wyróżniającym się goździkiem i lekkim bananem. Podobnie w smaku, akcenty kwiatowe, drożdże, nuty słodowe i lekka cierpkość z goździkami. Całość dobrze podkreślona przez solidne wysycenie. alk. 5,4% obj.

Browaru Paulaner

Historiabrowaru sięga XVII wieku. Pierwszy oficjalny dokument opisujący istnienie na peryferiach Monachium browaru prowadzonego przez braci paulinów pochodzi z 1634 roku. Warzyli oni wtedy cieszące się popularnością mocne piwo Salvator (Zbawiciel), konsumowane szczególnie w okresie wielkiego postu. Na początku XIX wieku browar stał się przedsiębiorstwem świeckim. Od 1810 roku marka Paulaner jest ściśle związana z monachijskim świętem piwa Oktoberfest. Paulaner jest jednym z sześciu tradycyjnych browarów, które podczas Oktoberfestu mogą serwować swoje piwa, warzone zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości z 1516 roku i podobną normą niemiecką z 1906 roku.

Paulaner Hefe-Weissbier Dunkel, Ciemne piwo pszeniczne w porównaniu do jasnego zawiera większą ilość ciemnego słodu pszenicznego. Słód ten otrzymywany jest w specjalnym procesie, któremu zawdzięcza swój intrygujący bordowy kolor. 12,4% ekstraktu nadaje mu unikalny charakter i smak. Posiada silny, owocowy, świeży zapach z wyczuwalnymi nutami palonego słodu. alk. 5,3% obj.

Paulaner Hefe-Weissbier Najbardziej znane i charakterystyczne pszeniczno-drożdżowe piwo tego browaru, które zawdzięcza słodowi pszenicznemu swój jasny kłosowy kolor, a specjalnie fermentowane drożdże nadają mu charakterystyczny mocny i gorzkawy smak. Dzięki specjalnej metodzie warzenia bez filtracji, piwo to ma nie tylko naturalny posmak, ale również dużo minerałów, witamin i mikroelementów. Niepowtarzalne walory smakowe oraz przemyślana strategia marketingowa sprawiają, że piwa browaru Paulaner można spotkać niemal na całym świecie. alk. 5,5% obj.

Paulaner Salvator, Doskonały niemiecki doppelbock. Posiada przyjemny karmelowo-słodowy zapach. W smaku dość stonowanie, lekko słodkawe. Pomimo wysokiej zawartości alkoholu – nie jest on bardzo wyczuwalny. Wyczuwalna jest także niewielka goryczka, która podkreśla styl tego piwa. Piana jest całkiem przyzwoita, choć po pewnym czasie znika całkowicie. Piwo jest bardzo kaloryczne, bo posiada aż 68 kcal., alk. 7,9% obj.

Browar Kulmbacher

Długa tradycja warzenia w Browarze Kulmbacher Brauerei i miłość do rzemiosła piwowarskiego daje gwarancję, że ich piwo zadowoli najbardziej wymagającego miłośnika piwa.

Monschof Orginal, tradycyjny bawarski pils. Pełny zdecydowany słodowy charakter dopełniony klasyczną goryczką. Bawarski Pils nieco mocniej chmielony, aromatyczny i gorzkawy. Piana gęsta i trwała, osadza się na ściance. alk. 4,9% obj.

Monschof Kellerbier, Kellerbier – ten niemiecki termin tłumaczy się na język polski jako “piwo piwniczne”.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to jasne lub bursztynowe, niefiltrowane piwo. Jako, że piwa te oryginalnie były typowymi trunkami serwowanymi w gospodach i to grawitacyjnie z drewnianych beczek, to do dziś przyjmuje się, że Kellerbier powinien być nisko wysycony, co ma imitować piwo beczkowe. Styl ten, jak na niemiecką klasykę przystało, nie jest może bombą aromatyczną, ale odznacza się wysoką sesyjnością i to pomimo wyraźnego słodowego profilu uzupełnionego nutami drożdżowymi, chlebowymi i kwiatowymi.. alk. 5,4% obj.

Monschof Bayerisch Hell, Bawarski lager. Posiada klasyczny słodowy smak kontrowany przyjemną, niezwykle delikatną goryczką, Jasna, złocista barwa. Piana o zróżnicowanej teksturze. Aromat słodowy i nieznaczny chmiel. Smak słodowy, dość ładnie wyważony, rześki. Wysycenie średnie. Etykieta w typowo bawarskiej estetyce.  alk. 4,9% obj.

Kapuziner Weissbier – piwo pszeniczne. Występuje typowa dla tego gatunku kompozycja cytrusowych, goździkowych i bananowych akcentów które świetnie współgrają z subtelną kwasowością. Alk. 5,4%

Browar Gessner

Rodzinna tradycja warzenia piwa sięga roku 1622. W roku 1997 powstał nowoczesny browar w Sonnebergu, ale ta wielowiekowa tradycja jest zachowywana, a piwa są cały czas tworzone w zgodzie z „niemieckim prawem czystości”. Oferta browaru obejmuje nie tylko piwo, ale również napoje bezalkoholowe.

Gessner Festbier, nawiązuje do najstarszych tradycji piwowarskich rodzinnego browaru, datowanych od 1622 r. Kolor – ciemnozłoty, nawet wpada w delikatną czerwień. Zapach – słodowo – owocowy. Smak – jednoznacznie słodowe piwo, w którym tkwi pewna niepokojąca diacetylowa nutka, kojarząca się z jakimś owocowym przerywnikiem. Jest też trochę słodyczy, takiej znanej z naszej Warki Strong, ale w mniejszym natarciu. alk. 5,6 % obj.

Gessner Premium, Kolor jasny, słomkowy. Zapach delikatny, chmielowo-ziołowy. Piana wysoka i obfita, niestety szybko opada. W smaku chmielowe z lekkim dodatkiem słodu i ziół. Uwagę zwraca eleganckie opakowanie, dedykowana butelka, zamknięcie typu „top swing” z porcelanowym kapslem. alk. 4,9% obj.

Gessner Bock, Barwa ciemno-brązowa, klarowna. Zapach słodowy z nutami karmelu i paloności. Piana średnia, beżowa. Po pewnym czasie opada do około centymetrowego, porwanego kożucha. Smak słodowy z nutami palonymi oraz delikatnie rozgrzewającym alkoholem. Goryczka delikatna, w smaku wyczuwalny również karmel. Wysycenie odpowiednie. alk. 6,8 % obj.

Browar Frankfurter

Historia warzenia piwa we Frankfurcie nad Odrą został przerwana w 1945 w wyniku działań wojennych. Potrzeba było ponad czterdziestu lat by produkcja piwa wróciła do miasta. W latach 90-tychznacznie zwiększyły się możliwości produkcyjne zakładu i browar stał się największym w swoim regionie. W następnej dekadzie nastąpił dalszy rozwój firmy i modernizacja jej zakładów. produkcyjnych.

Frankfurter Export, Typowy pilzner z Niemiec. Średnio wysycony z niedużą pianą, o chmielowo-słodowym zapachu. W smaku dominująca chmielowa goryczka. Słodowe nuty w dalekim tle wyraźnie odczuwane na podniebieniu., alk. 5,2% obj.

Frankfurter Pilsner, typowy niemiecki pilzner, warzony naturalnie. W smaku dobrze zbalansowany, stanowi jednolitą całość. Zapach raczej słodowy z chmielowymi nutami. Dominuje jednak słód, który pojawia się także na podniebieniu chwilę po przełknięciu oraz aromatyczny chmiel. Piwo średnio wysycone, z niewysoką pianą. alk. 5,2% obj.

Frankfurter Hefeweizen, Frankfurt Hefeweizen to piwo pszeniczne, niefiltrowane o charakterystycznej bursztynowej barwie, orzeźwiająco – musującym, owocowym smaku. Piwo górnej fermentacji o łagodnym, kwaskowym aromacie z nutami bananów i goździków. alk. 5,5% obj.

Browar Lausitzer

Erdbeer Porter, To kolejny owocowy mix na bazie Portera z niemieckiego browaru Bergquell-Brewery Löbau. Mix 95% Portera i 5% syropu z truskawek jest świeżą owocową propozycją i całkiem nowym doznaniem. alk. 4,2% obj.

Kirsch Porter, Niemiecki porter wiśniowy pochodzący z browaru Bergquell-Brewery Löbau. W składzie 95% Portera i 5% syropu wiśniowego. Piana gęsta, ale nietrwała. Kolor ciemny, przyjemny. W smaku zbyt wyraźna słodycz wiśni zdominowała smak piwa. alk. 4,2% obj.

Browar Berliner Kindl Schultheiss

Browar należy do grupy Radeberger – Oetker. Marka  został założony w 1872 roku jako stowarzyszenie browaru w Berlinie dla Berlin AG. W 1910 r. Przemianowano go na Berliner Kindl. Złoty chłopiec w dzbanku  stanowi logo Berliner Kindla od 1907 roku.

Berliner Kindl Jubiläums Pilsner – pilzner. Klasyczny niemiecki pilzner.  W smaku lekkie, ale z wyraźną goryczką chmielową. alk. 5,1% obj

Berliner Kindl  Weisse- Berliner Weisse. Jest to bardzo kwaśne piwo pszeniczne.  Za charakterystyczną kwaśność  odpowiada  bakteria kwasu mlekowego alk. 3% obj.

Berliner Pilsner – pilsner. To piwo  o wytrawnym, ostrym smaku. Tradycyjny Berliner Pilsner jest warzony według niemieckiego prawa czystości. alk. 5% obj.

Browar Augustiner-Bräu

Najstarszy browar z Monachium założony przez Augustianów, jego historia sięga 1328 roku. Powstał w Zakonie Świętego Augustyna. Od 1829 roku browar jest własności prywatną, dziś właścicielami są dwie rodziny: Wagnerów (51% udziałów) i rodzina Inselkammer (49 %).  Średnia roczna produkcja wynosi 1,75 mln hektolitrów piwa.

Augustiner Maximator – doppelbock. W smaku czuć głównie ciemne słody otoczone subtelną słodyczą ciemnych owoców. Dopełnienie stanowi subtelna goryczka idealnie wpisująca się w charakter piwa. alk. 7,5% obj.

Augustiner Weissbier – pszeniczne. Smak wyraźnie słodowy, w którym wyraźnie  zaznaczają się słodkie bananowe akcenty. alk. 5,4% obj.

Augustiner Lagerbier Hell – helles lager. Przyjemny słodowy aromat. Smak również słodowy, skontrowany przyjemną goryczką alk. 5,6%

AugustinerEdelstoff – jasny lager. Delikatny słodowy smak z chlebowym tłem.  Długi finisz z głęboką chmielową goryczką alk. 5,6%

 

Beck’s Gold, Jest to piwo jasne dolnej fermentacji. Jasno-żółty kolor. W smaku goryczka wyłania się po pewnej chwili, bardzo lekkie i na pierwszy rzut smaku wodniste. W miarę picia smak stabilizuje się na przyzwoitym poziomie. alk. 4,9% obj.

Beck’s Pils, Beck’s jest wspaniałym przedstawicielem grupy pilznerów. W swojej klasie należy z pewnością do liderów. Beck’s to piwo znane i cieszące się uznaniem niemal na całym świecie. Jest warzone od lat zgodnie z „niemieckim prawem czystości składu piwa” alk. 4,9% obj.

Jever Pilsener, Piwo o standardowej zawartości alkoholu, jaka jest w niemieckich pilsnerach. Ale mimo że powstaje za Odrą, to wyróżnia się smakiem na tle innych pilsów z Niemiec. Jest to piwo mocno chmielone, o bardzo silnej goryczce. Dla wielu może być zbyt gorzkim, ale warte jest spróbowania. Kolor ma złotawy, białą pianę. W Polsce niezbyt często spotykany trunek., alk. 4,9% obj.

Warsteiner Niemiecki Pils o dość gorzkim smaku z delikatną nutą kwasową. Wyraźnie odczuwalny jest posmak chmielowo-ziołowy. Trunek warzony zgodnie z niemieckim prawem czystości Reinheitsgebot. alk. 4,8% obj.

Warsteiner Herb, Podwójnie chmielone piwo o słomkowej, klarownej barwie. Aromat jest słodowo-chmielowy z minimalnymi nutami trawiastymi. Piwo jest dość mocno wysycone, a w smaku oprócz słodowej bazy czuć wyraźną chmielową goryczkę. alk. 4,8% obj.